Híres zsidó sportolók és sportvezetők Magyarországon
A Maccabi VAC minden héten bemutat egy hazai zsidó sportolót, sportvezetőt, metszénást, edzőt, aki meghatározó szerepet töltött be a magyar és az egyetemes sportéletben.
Fuchs Jenő
(1882-1955)
Négyszeres olimpiai bajnok kardvívó.
Mivel nem volt se gazdag, se katona, kívül rekedt kora vívótársadalmán, Magyarországon nagy versenyt sosem nyert. Sokáig egyesületen kívüli versenyző volt Rákossy Gyula tanítványaként, később sportolt az MTK és az NVC színeiben is. 1908 elején első lett a rendkívül erős jogászversenyen, és ez a bajnokságban szerzett nyolcadik helyével együtt elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy nevezzék az 1908-as londoni olimpiára.
A londoni olimpián rendkívül jól alkalmazkodott a szokatlan körülményekhez (a mérkőzéseket salakon rendezték), és bejutott a nyolcas döntőbe. Ott Zulawszky Bélával holtversenyben lett első, végül az egy tusra menő döntőben legyőzte ellenfelét. A csapatversenyben újabb aranyérmet szerzett. Az 1912-es stockholmi olimpiára címvédőként került ki, és megismételte négy évvel korábbi sikereit.
Ezután újra csak a vívótermekben lehetett vele találkozni, versenyeken nem. 1924-ben ismét jelentkezett az olimpiai csapatba, de ennek feltételeként versenyeken kellett bizonyítania, hogy helye van a legjobbak között. Amikor az olimpiai indulók létszámát négy főre korlátozták, Fuchs visszalépett a válogatótól.
1928-ban újra jelentkezett az olimpiai válogató versenyekre. A hír lázba hozta a hazai sportvilágot, hiszen a négyszeres olimpiai bajnok 20 éve, 1908 tavasza óta nem indult magyar versenyen. Ekkor azonban már nem volt a régi: fáradtsága, versenyhiánya rányomta bélyegét a szereplésére, és legendás nyugalma is elhagyta. Miután nem tudott a döntőbe kerülni, végleg felhagyott a versenysporttal.
Összesen hétszer szerepelt a magyar vívó válogatottban, de versenyszerűen evezett és szánkózott
is. Visszavonulása után ügyvédi irodát nyitott, majd később, a Budapesti Áru és Értéktőzsdén helyezkedett el, mint tőzsdetitkár.
Az ő közbenjárására vezették be a mai napig használatos statisztikai jelentési rendszereket, több
pénzügyjogi tanulmányt publikált, és kiépítette a tőzsde háttérapparátusát.
1981-ben a Zsidó Sporthírességek Csarnoka tagjává választották