Szervezetlenségi hiányosságok miatt méltatlan körülmények között zajlott a Maccabi Európa Játékok hivatalos megnyitója. Ráadásul sok sikerélmény a pályák széléről sem érkezett kedden.
Még a felkelő nap sugarai csillogtak az Angyalföldi Sportközpontban amikor útjára indult a 10 napos versenysorozat. A 7.15-ös labdarúgó meccsen Izrael és Magyarország open futsal csapatai néztek farkasszemet egymással. Akkor még fényévekre tűnt az első nap vége, hiszen tudtuk, a megnyitóünnepség minden bizonnyal éjféltájt ér majd véget.
Nos, a holdfényes éjszakában minden bizonnyal mind a 3000 résztvevő sporttársunk megérdemelt pihenését tölti. Egy fárasztó és magyar szempontból felejthető nap után vagyunk. Ez még akkor is igaz, ha a minden idők legnagyobb hazai delegációjának többsége számára július 30-a örökre felejthetetlen élmény marad.
A délelőtti rendezvényeken négy futsal csapatunk is megmérettetett. Összesen 24 gólt kaptak, és mindössze 11 rúgottra futotta. Ezzel együtt nem érheti komoly bírálat a résztvevőket. Az edzőktől kapott információk alapján tudható, hogy a játékosok nem olyan régóta játszanak együtt és az edzéseket sem tudták olyan intenzitással megszervezni ahogy az ideális lehetett volna.
Felnőttjeink elsőnek az izraeliektől, majd a master kategóriában a törököktől kaptak ki, egyaránt 5-2-re. A fiatalabbak sem kezdték sokkal jobban: ők is 5 gólt kaptak, csak sajnos a korosztályos brit válogatottnak egy gólt sem sikerült rúgni. A hasonló korú másik csapatunk már sokkal jobban teljesített: 7 gólt is tudtak szerezni az ugyan csak angol válogatott ellen. Apró szépséghiba, hogy ez így sem volt elég a győzelemhez, mert az ellenfél 9-cel válaszolt.
A délelőtti kevésbé üdítő eredménytelenséghez párosult egy másik kellemetlenség: sok versenyzőnk panaszkodott a buszos szállítás körülményességére. Nos, reméljük, a főszervezők hamarosan jobb és hatékonyabb rendszert dolgoznak majd ki. Abban is bízunk, hogy mindenki ott és akkor kaphatja majd meg az ebédjét, ahol és ahogyan azt neki előzetesen megígérték.
Zárásként pedig essen szó a megnyitóról: a 42 ország 3000 résztvevőjének szervezett eseményre a hazai és a nemzetközi zsidóság számos prominense mellett kormánytagok tucatjai, sőt Magyarország köztársasági elnöke is hivatalos volt. Diplomáciai szinten nyilvánvalóan sikeresnek értékelik majd az eseményt. Minket viszont egy frappáns, eredeti, kordában tartott és önfeledten szórakoztató rendezvény talán jobban érdekelt volna.
A szép és fontos szavakat szónoklók üzenetei mellett azt éreztük, hogy
az MTK futballstadionjában félház előtt rendezett megnyitóval nem volt minden kóser.
Hiába a közel 70 fellépő – köztük népszerű hazai szórakoztatóipari előadók -, világhírű olimpikonok bevonása, az esemény legfontosabb szimbolikus eseményének,
a játékok lángjának fellobbantásán már alig lézengett néhány száz ember a stadionban.
Addigra ugyanis már a közel három órás programot kevésbé élvező delegációk tagjai szinte teljesen kiszivárogtak a stadionból. A parkolóban komoly harcokat folytattak egymással azért, hogy mihamarabb megkaphassák azokat a buszokat, amelyek idővel visszaszállították őket a szállodáikba.
Érdekes módon — az apró svéd csapattól eltekintve — a 250 fős magyar delegáció volt az egyetlen, amelyik utolsóként hagyta el a pályát, ők legalább láthatták, ahogy Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász és Polgár Judit, minden idők egyik legsikeresebb sakkozója közösen lobbantják fel az olimpiai lángra emlékeztető Maccabi-fáklyát.
A keddi megnyitóünnepségre a versenyzők még kora este a Ludovika Campusnál gyülekeztek. Itt aztán hatalmas esőzések és viharok is kitöltötték a hosszú várakozást. A szervezők itt alakították ki a játékok központi helyszínét, ahol esténként kulturális programokkal várnak mindenit. A közös vacsora után innen szállították a résztvevőket rendőri felvezetéssel az MTK stadionjához, ahol az olimpiákra jellemző országonkénti bevonulással folytatódott az esemény.
A résztvevők közül többen is könnyeikkel küszködve arról meséltek, hogy minden Maccabis versenyen ez a bevonulási ceremónia számukra a 10 napos rendezvénysorozat legfelemelőbb élménye.
A legnagyobb küldöttség, Németországból érkezett: a háromszáz fős delegáció — amelynek egyik díszvendége Dárdai Pál, a magyar válogatott volt játékosa és szövetségi kapitánya, korábbi Hertha Berlin játékos — közvetlenül a stadionbelépés előtt az izraeli himnusszal hangolt az eseményre.