Híres zsidó sportolók és sportvezetők Magyarországon
A Maccabi VAC minden héten bemutat egy hazai zsidó sportolót, sportvezetőt, metszénást, edzőt, aki meghatározó szerepet töltött be a magyar és az egyetemes sportéletben.
Sárkány István,
(1913-2009)
tornász, edző, sportvezető
A tordai születésű Sárkány Budapesten érettségizett 1934-ben. Első felesége, tanítványa, az ötszörös olimpiai bajnok és legsikeresebb zsidó származású sportolónő, Keleti Ágnes tornász. Sárkány István tornász pályafutását 1927-ben kezdte a Munkás Testedző Egyesületben, 1930-ban átigazolt a Vívó és Atlétikai Clubba, de itt sem maradt sokáig, hiszen visszatért az MTE-be, és végül a Budapesti Vörös Meteorban fejezte be aktív tornászpályaf utását 1951-ben.
Kiemelkedő eredményei:
világbajnoki 5. helyen végzett csapatban, 40. helyen az egyéni összetettben az 1934-es világbajnokságon. Az országos bajnokságon aranyérmet szerzett a korláton, ezüstöt nyújtón.
Következett az 1936-os berlini olimpia, ahol csapatban 7. helyen zártak Sárkányék, egyéni összetettben pedig a 64. helyen fejezte be a versenyt.
1959-ben testnevelő tanári, edzői oklevelet szerzett, 1961-ben mesteredző lett. Visszavonulása után a Magyar Tornaszövetség főtitkáraként dolgozott. Az ő érdeme a sportakrobatika és a ritmikus sportgimnasztika versenyszerkezetének kidolgozása és önálló sporttá szervezése. 1968 után az ifjúsági válogatott edzőjeként tevékenykedett. Nyugdíjba vonulása előtt az Állami Artistaképző Iskola vezetőtanáraként dolgozott.