Eredeti állapotában állították vissza Hajós Alfréd első magyar olimpiai bajnok síremlékét a budapesti Kozma utcai zsidó temetőben, amelynek szerdán volt az ünnepélyes felavatása.
Az eseményen a legendás sportember leszármazottai mellett jelen voltak a magyar sportélet meghatározó vezetői is, közöttük Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke és a Maccabi VAC vezetője, Jusztin Ádám is.
Darvas István főrabbi azt hangsúlyozta: Hajós Alfréd nem csak kiváló sportember és nagyszerű építész volt, de egyben a szüleinek – Guttmann Jakabnak és Löwy Rozáliának – a nagyszerű fia is, aki érdemeket szerzett édesapjának és édesanyjának.
Kulcsár Krisztián tisztelgő beszédében azt emelte ki, hogy Hajós Alfréd indította útnak azt a folyamatot, amelynek eredményeként Magyarország már összesen 177 érmet szerzett a különböző olimpiákon, és ő volt az is, aki az úszást úgy „pozícionálta”, hogy ez a sport a második legeredményesebb olimpiai sportágunk lett.
Hajós Alfréd életműve zavarbaejtően és sugárzóan tökéletes, éppen olyan, mint egy aranyérem. A mából visszatekintve el sem tudjuk képzelni, hogy valaki a világ legjobbjai közé kerülhet több sportágban is – mondta Deutsch Tamás az avatáson. Az MTK elnöke hozzátette: Hajós síremlékének felújításával azt is üzenjük: legjobbjaink, legnagyobbjaink örökre velünk maradnak.
Az 1955-ben elhunyt Hajós Alfrédot az általa tervezett családi sírboltban helyezték örök nyugalomra, ám az elmúlt évtizedekben a kripta állapota erősen leromlott, és ha nem újítják föl, rövid időn belül akár össze is dőlhetett volna. A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a Mazsihisz-szal együttműködve mintegy 7 millió forintból állíttatta helyre a Budapesten megrendezett, 15. Európai Maccabi Játékokra időzítve.